Moduł 1, Lekcja 1
W trakcie

Właściwości cząsteczek w zależności od typu wiązania

20 kwietnia 2024

Najważniejszą rolą każdego modelu jest wyjaśnianie faktów. Dzięki widokom z poziomu atomowego, możemy zobaczyć, jak model wiązania jonowego wyjaśnia właściwości ciał stałych:

1. Jako typowy związek jonowy weźmiemy kawałek soli kamiennej (NaCl). Jest on twardy (nie wgniata się), sztywny (nie zgina się) i kruchy (pęka bez deformacji).

Właściwości te wynikają z silnych sił przyciągania, które utrzymują jony w określonych

pozycjach. Przesunięcie ich z pozycji wymaga pokonania tych sił, dlatego sól kamienna nie wgniata się ani nie wygina. Jeśli przyłożona zostanie odpowiednia siła, jony o podobnym ładunku znajdą się obok siebie, a odpychanie między nimi powoduje gwałtowne pęknięcie, co jest pokazane na obrazku poniżej. 

2. Przewodnictwo elektryczne. Związki jonowe zazwyczaj nie przewodzą prądu w

w stanie stałym, ale przewodzą, gdy są stopione lub rozpuszczone. Zgodnie z modelem wiązań chemicznych, ciało stałe składa się ze stałych jonów, ale kiedy się topi lub rozpuszcza, jony mogą się poruszać i dzięki temu przewodzić prąd 

3.  Temperatura topnienia i wrzenia. Wiązanie jonowe jest bardzo silne, więc duże ilości energii są potrzebne do uwolnienia jonów z ich pozycji i w efekcie je rozdzielić. Dlatego oczekujemy, że związki jonowe będą miały wysokie temperatury topnienia i znacznie wyższe temperatury wrzenia). W rzeczywistości międzyjonowe przyciąganie (tj. między kationem i anionem) jest tak silne, że odparowany związek jonowy składa się z par jonowych gazowych cząsteczek h, a nie pojedynczych jonów (rysunek poniżej)  Jak pamiętasz związki jonowe są stałymi sieciami, ciągnących się nieskończenie połączeń kation i anion i nie istnieją żadne oddzielne cząsteczki (to że my piszemy np. NaCl to tylko uproszczenie).


Przechodzimy do modelu wiązania kowalencyjnego.

Na pierwszy rzut oka, model wydaje się niespójny z fizycznymi właściwościami substancji kowalencyjnych. Większość z nich to gazy (takie jak jak metan i amoniak), cieczami (jak woda) lub niskotopliwymi ciałami stałymi (jak siarka i parafina). Skoro wiązania kowalencyjne są tak silne (~200 do 500 kJ/mol), dlaczego substancje kowalencyjne topią się i gotują w tak niskich temperaturach? Aby odpowiedzieć na to pytanie, skupimy się na dwóch różnych siłach:

  1. silne siły wiązania utrzymują atomy razem w cząsteczce, oraz
  2. słabe siły międzycząsteczkowe (czyli to nie są wiązania kowalencyjne) działają pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami utrzymując ją jako całość

To właśnie słabe siły pomiędzy jedną cząsteczką a innymi cząsteczkami wokół niej odpowiadają za właściwości fizyczne kowalencyjnych substancji molekularnych. Na przykład podczas wrzenia pentanu (C5H12) słabe siły międzycząsteczkowe pomiędzy, cząsteczkami pentanu są pokonywane podczas tego procesu, ale silne wiązania kowalencyjne między atomami węgla i wodoru, które budują jedną cząsteczkę C5H12 pozostają nierozerwane.

Niektóre substancje kowalencyjne nie nie składają się z oddzielnych cząsteczek. Te sieciowe kowalencyjne ciała stałe są raczej trzymane razem wiązania kowalencyjne między atomami w całej próbce, a ich właściwości odzwierciedlają siłę wiązań kowalencyjnych (podobnie jak to było w cząsteczkach, gdzie mieliśmy wiązanie jonowe). Dwa przykłady to kwarc i diament . Kwarc (SiO2) posiada wiązania kowalencyjne krzem-tlen w trzech wymiarach. Nie istnieją oddzielne cząsteczki SiO2. Jest bardzo twardy i topi się w temperaturze 1550°C. Diament ma wiązania kowalencyjne łączące każdy atom węgla z czterema innymi. Jest to najtwardsza znana substancja naturalna, która topi się w temperaturze około 3550°C.
Tak więc wiązania kowalencyjne są silne, ale większość substancji kowalencyjnych składa się z oddzielnych cząsteczek, między którymi występują słabe siły.

Przewodnictwo elektryczne. Prąd elektryczny jest przenoszony przez ruchome elektrony lub ruchome jony. Większość substancji kowalencyjnych jest słabymi przewodnikami elektrycznymi, czy to w postaci stopionej czy rozpuszczonej. , ponieważ ich elektrony są zlokalizowane jako pary współdzielone (tj. wiązanie kowalencyjne) lub wolne pary elektronowe i nie są ,,ruchome”
, a jony nie są obecne.

Zadanie 4 – W poniższej tabeli zestawiono wybrane właściwości pewnej substancji.

masa molowa58,5 g • mol–1
temperatura topnienia pod ciśnieniem 1013 hPa801 ºC
temperatura wrzenia pod ciśnieniem 1013 hPa1413–1465 °C
rozpuszczalność w wodzie w temperaturze 20 ºC360 g w 100 g H2O
przewodnictwo elektryczności w stanie stałymnie

Wybierz i podkreśl w każdym nawiasie poprawne uzupełnienie poniższych zdań.

Opisana substancja jest związkiem (jonowym / kowalencyjnym).

W wodzie występuje w postaci (niezdysocjowanej / zdysocjowanej), dlatego jej wodny roztwór (przewodzi prąd elektryczny / nie przewodzi prądu elektrycznego).

Opisana substancja jest związkiem (jonowym / kowalencyjnym).

W wodzie występuje w postaci (niezdysocjowanej / zdysocjowanej), dlatego jej wodny roztwór (przewodzi prąd elektryczny / nie przewodzi prądu elektrycznego).

Zadanie 3 – Poniżej podano wzory pięciu rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych.

12345
CuSO4 • 5H2OC2H5OHNH4ClHClRbOH

Wypełnij tabelę – wpisz numery, którymi oznaczono wzory wszystkich związków wykazujących podane w tabeli właściwości.

Właściwość związkuNumery wzorów
Jest związkiem jonowym.
Jego wodny roztwór dobrze przewodzi prąd elektryczny.

Właściwość związkuNumery wzorów
Jest związkiem jonowym.1, 3, 5
Jego wodny roztwór dobrze przewodzi prąd elektryczny.1, 3, 4, 5