Moduł 1, Lekcja 1
W trakcie

Jak zapisywać cząsteczki chemiczne (reguła krzyżowa)?

29 marca 2024

Jeśli znamy wartościowości naszych atomów, to na podstawie reguły krzyżowej możemy zapisać ich wzory.

To co otrzymaliśmy, czyli Ca3P2 to tak zwany wzór sumaryczny cząsteczki, czyli coś, co informuje nas ile jest wszystkich atomów w jednej cząsteczce (a cząsteczka to po prostu połączenie dwóch lub więcej atomów ze sobą).

Te małe cyferki, które informują nas o tym, ile jest danego atomu w jednej cząsteczce nazywamy indeksami stechiometrycznymi. Są to cyferki zapisywane w indeksie dolnym, więc ogólnie całkiem łatwo zapamiętać tę nazwę. Oto kilka przykładów korzystania z reguły krzyżowej.

Co do drugiego przykładu – wzór sumaryczny cząsteczki przedstawia najprostszy stosunek liczby atomów w naszej cząsteczce. To tak jakby w klasie było 20 dziewczyn i 10 chłopaków – możemy powiedzieć, że stosunek dziewczyn do chłopaków wynosi 20 : 10, albo prościej 2 : 1. I właśnie ten prostszy sposób wykorzystujemy tutaj. *Jak od każdej reguły będą tu co prawda od tego wyjątki, np. N2O4 to nie jest to samo co NO2, ale to już będziemy się uczyć znacznie później i nie trzeba się tym jeszcze przejmować.

Cząsteczki można także przedstawiać ukazując ich wzór elektronowy, czyli pokazując w jaki sposób atomy tworzą między sobą wiązania chemiczne, które pokazuje się za pomocą kresek. Każda kreska (czyli wiązanie) oznacza dwa elektrony.

Czasem atom nie wykorzystuje wszystkich swoich elektronów do tworzenia wiązań i trzyma je przy sobie – takie elektrony nazywa się wtedy np. wolną parą elektronową (jeśli jest jedna taka para). Poniżej wzór elektronowy związku o wzorze sumarycznym N2H4 . Jak rysuje się takie wzory dowiemy się już niedługo.