Postępy
0% Ukończono

Zaczniemy od tego, aby zobaczyć jak w ogóle przebiega Olimpiada Chemiczna :

Przy okazji zapraszam Cię także na profil instagramowy i tzw. Olimpijskie Czwartki, gdzie zobaczysz więcej ciekawych informacji 🙂

O nauce do Olimpiady Chemicznej opowiem Tobie na filmie, natomiast niżej zamieszczam Ci moje metody nauki, która przynosi lepsze efekty.

Zaczniemy od kilku zasad, których polecam przestrzegać (bo kazać to ja Ci nic nie mogę…) :

  1. Zadbaj o solidne podstawy (fundamenty). Nie będziemy rzucać się od razu na bardzo trudne, olimpijskie zagadnienia, ponieważ najpierw musimy zadbać o podstawy, bez których zrozumienie chemii nie jest możliwe. A nam chodzi o zrozumienie, ponieważ w długim terminie tej wiedzy będzie zwyczajnie za dużo.
  2. Musisz wykazać się cierpliwością. Do tego Olimpiada Chemiczna ,,nauczy Cię przegrywać”. Po drodze będą momenty frustracji i bezradności i kolejne zadania, które Ci nie wychodzą. To normalne i dotyczy każdego.
  3. Nie robimy zadań olimpijskich (z poprzednich edycji). To także kontynuacja poprzedniego punktu (o cierpliwości). Nie oznacza to, że w ogóle nie robimy tych zadań, bo są one wręcz najważniejszym elementem przygotowań. Chodzi o to, aby robić je w odpowiednim momencie! Jeśli będziesz robić je na początku to nic z tego nie wyniesiesz, a jednocześnie spalisz sobie możliwość absolutnie najlepszego testowania samego siebie. Takich zadań nigdzie indziej nie znajdziesz, więc marnujesz raz na zawsze tak ważny element Twoich przygotowań!
  4. Olimpiadę Chemiczną wygrywa się regularnością! Lepsza jest nauka codziennie po 1-2 godziny, niż w sobotę i niedzielę po 6 godzin.
  5. Olimpiada Chemiczna wymaga dedykacji i poświęceń, zwłaszcza w okresie przedstartowym czyli listopad oraz styczeń. Ale spokojnie, odrobisz to wtedy, gdy rówieśnicy będą stresowali się maturą, a Ty już niczym nie będziesz się przejmować!
  6. Generalny schemat przygotowań wygląda następująco : materiał z kursu do I etapu ⟶ zadania z folderu A ⟶ zadania z I etapu (i doraźne doczytywanie w celu uzupełnienia braków w wiedzy) ⟶ materiał z kursu do II etapu ⟶ zadania z folderu B ⟶ zadania z II oraz III etapów ⟶ materiał z kursu do III etapu
  7. Uwaga : zadania z folderów wstępnych służą do tego, aby się testować! Nie przejmuj się NIGDY ich rezultatem!
  8. Nie patrz nigdy na to, co mówią inni, w tym najbliżsi!

Uwaga – pamiętaj, że każdy nauczyciel/znajomy może mieć zupełnie inny pomysł na przygotowanie do Olimpiady Chemicznej. Moje metody są poparte dziesięcioletnim doświadczeniem i wiele z tych rzeczy stosowałem sam u siebie, ale przede wszystkim u swoich zawodników, którzy potem byli finalistami czy laureatami.

Nigdy jednak nie będę nikomu nakazywał swojej drogi. Możesz korzystać z kursu tak jak chcesz, przerabiając np. wybrane tematy czy lekcje. Ważne, abyś wyniósł/a wartość!