Moduł 2 z 11
W trakcie

B. Matematyczne podstawy

25 kwietnia 2024

Kurs zaczynamy od odświeżenia matematycznych podstaw, zatem przygodę rozpoczniemy od pozornie łatwych zagadnień jak potęgi, pierwiastki, ułamki czy korzystanie z proporcji w chemii. Nie minie jednak długo zanim przejdziemy do zagadnień, które dla wielu z nas są trudne, ponieważ nie było tego jeszcze w szkole na matmie!

W tej wersji (testowej) kursu masz dostępne dwie wybrane lekcje spośród czternastu, które są w kursie.

Poznamy zatem np. równania kwadratowe czy logarytmy!

W kwestii kalkulatorów poprzednia edycja przyniosła nam ważną zmianę – od tej pory na zawodach II etapu nie można mieć własnych kalkulatorów. Podobno ma to się także tyczyć pierwszego etapu od następnej, 69. edycji, ale to jeszcze będzie do potwierdzenia.

Na II etapie (i wówczas prawdopodobnie na I etapie) będziesz mieć kalkulator :

Casio fx-85 ES PLUS lub Casio fx-85 ES PLUS 2nd edition

Na III etapie będzie to :

• Casio fx-991 CE X Classwiz

Kluczowa różnica pomiędzy tymi kalkulatorami to brak możliwości rozwiązywania równań kwadratowych w tych, które dostaniecie na I/II etapie. Oznacza to, że trzeba będzie znać wzory na deltę. Oczywiście się tego nauczymy.

Osobiście uważam, że w takiej sytuacji warto mieć dwa kalkulatory : ten, który będzie na II oraz III etapie. W domu należy korzystać w 90% z tego finałowego (lepszego) kalkulatora, ponieważ nie chcemy wtedy tracić naszego cennego czasu na wstukiwanie tego samego do kalkulatora, tylko lepiej ten czas poświęcić na naukę.

Te 10% natomiast należy poświęcić np. w listopadzie i styczniu, kiedy będą zawody, aby przyzwyczaić się do tych kalkulatorów, które faktycznie będziemy wykorzystywać na zawodach.

Uwaga ! Do Olimpiady Chemicznej potrzebny jest naukowy kalkulator. Nie ma znaczenia cena kalkulatora, często te tańsze są nawet lepsze, bo mają więcej funkcji. Przy kupnie kalkulatora zwróć uwagę na najważniejszy aspekt : musi on mieć funkcję (możliwość) rozwiązywania równań kwadratowych. Jeśli to będzie miał, to także inne niezbędne funkcje też będzie posiadał.

Przygodę z OlChemem zaczynamy od kupna kalkulatora naukowego.

PS W tym roku Olimpiada Chemiczna niechlubnie zasłynęła najgorszą organizacją w historii, jednak to nie jest teraz istotne, aby o tym opowiadać. To na co chcemy zwrócić uwagę to fakt, że często Olimpiada daje znać uczniom ,,na ostatnią chwilę”. Minęła właśnie 68. edycja (II etap), a w oficjalnym regulaminie wciąż widnieje zapis, że można przynieść na zawody swój kalkulator, co oczywiście nie było prawdą…

Stan na 13. marca 2022